Doğan Sürücü Kursu
1988'den Bugüne, 36 Yıllık Tecrübe.

Hakkımızda

Niçin Özel Sürücü Kursu?

Yıl 1953, Türkiye’de düzenli bir trafik işleyişi için düzenli bir kanun gereği doğuyor ve 6085 sayılı, gününe göre düzenli bir kanun yürürlüğe giriyor. Aradan tam 30 koca yıl geçiyor, araçlar çoğalıyor, yollar yetmiyor ve kanundaki bir çok kavram yerini değiştirip yeni kavramlara bırakıyor. Ancak kanuni değişim olmayınca bazı olaylara çözüm bulunamıyor.
İşte 1983 yılına geliniyor ve 2918 sayılı kanun ülke trafiğine yasal bir ışık getiriyor, düzenlemeleriyle birlikte Avrupa Standartlarına ulaşıyor. Çağdaş anlamda çağdaş insana yakışır bir uygulama biçimi ile karşımıza çıkıyor.1983’te Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren bu kanunun ancak 1985 yılında yönetmelik çalışmaları tamamlanıyor. Karşımıza ufak tefek geçici maddelerle birlikte mükemmele yakın bir görünüm kazanıp, 1987’de genel anlamda tümüyle işlerlik kazanmış oluyor.
Günümüz Türkiye’si artık birçok konuda olduğu gibi Trafik ve Eğitimde de genel söyleyiş tarzıyla çağ altlıyor, atladığı yer neresi? Yıllardır oldu olacak denilen sürücü belgesi kursla mı alınsın yoksa Trafik Şube Müdürlüğü eğitimsiz belge vermeye devam etsin mi?Bizler toplumda her şeye önem veriyoruz da sürücü eğitimini nedense bir kenara itiyoruz çağdışı bir belge alma sistemini değiştiremiyoruz. Özünde eğitim yatan bir sistemi benimseyemiyoruz. Ancak kurslar ve trafik denince insanların aklına şu geliyor: Eğitim düzeyleri ne olacak neler yapacaklar, ne gibi fayda sağlayacaklar.
Şunu açıkça söyleyebiliriz ki Milli Eğitim Bakanlığının bugün uygulattığı eğitim sistemi ufak tefek aksaklıklarla çağdaş, modern bir uygulamadır. Her yeni de olduğu gibi bu yeni uygulamada da bazı eksiklikler vardır. Verilen teori mükemmeldir, fazlası vardır eksiği yoktur, ancak direksiyon eğitiminde uygulamanın yapılışına konan kısıtlama yetişecek aday üzerinde ürkeklik yaratmaktadır. Çünkü uygulamaya verilen 14 saatlik Direksiyon Eğitimi mecburen öğretilmesi gereken bir kıstastır. Oysa Mesleki Teknik Eğitimde beceri eğitimleri “öğrenene kadar yaptır, öğrenene kadar tekrarlattır” ilkesi ile ancak başarı kazanır. İşte bu iki uygulama birbiri ile çatışıyor.Eğitim kadroları iyi seçilmeli pedogojik formasyonu olmayan kişilere ders verdirilmemeli. Çünkü herkes öğretmen olamaz.
İşte ufak tefek aksayan yönler, bunları gayet açık ortaya koyduğumuz, öz eleştirdiğimiz yanlar, bu ufak tefek eksikliklerle birlikte, sanıyorum bu işe ciddi bakanlar yani bizler, eğitimde kaliteyi üst seviyelere kişisel gayretlerimizle getireceğimize inanıyoruz.
Kursumuz ve diğer sürücü kursları da bu eğitim seferberliğinin de yerini almış ve meseleye objektif bakmaktadır. Bizler eğitimciyiz, bu işi kariyer düzeyinde yapan kişileriz. İşin ticari yanına bakanlar sonunda üzülecek ve memlekete hizmet yarışında geride kalacaklardır. Denetlenmeyen kurumlar değiliz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetim ve gözetimine inanıyor, güveniyoruz.
Korkutucu değil; caydırıcı uzaklaştırıcı değil, yaklaştırıcı olalım. Çünkü bilenle bilmeyen bir olamaz.

 • Bugün DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU’nun kendi türündeki eğitim kurumları arasında çok seçkin bir yeri vardır.
 • İstanbul’un en güçlü öğretmen kadrosu DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU’nda bir araya getirilmiştir.
 • Çağdaş bir eğitim ve disiplin anlayışına sahiptir.
 • Adaylarına TRAFİK VE ÇEVRE BİLGİSİ -ARAÇ TEKNİĞİ BİLGİSİ-İLKYARDIM BİLGİSİ –TRAFİK ADAB-I    DİREKSİYON EĞİTİMİ konularında rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.
 • 1988 – 2023 yılları arasında uygulanan anketin göğüs kabartan sonucu: DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU öğrencilerinin %98.5’i DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU’nu kendileri seçmiş olmaktan memnundur.
 • DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU’nu seçerseniz, bunun iyi bir seçim olduğundan siz de emin olabilirsiniz.

Diğer Sürücü Kurslarından Neden Farklıyız?

Teorik Eğitimi Pratiğe Dönüştürüyor 

DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU’nda, Trafik ve Çevre Bilgisi,Araç Tekniği,Trafik Adab-ı, İlkyardım Bilgisi ve Direksiyon Eğitimi konularında öğrenmeler üç aşamada gerçekleştirilmektedir.a) 1. AŞAMA – BİLGİ AKTARIMI,
b) 2. AŞAMA – BİLGİNİN SİNDİRİLMESİ,
c) 3. AŞAMA – BİLGİNİN KULLANILMASI,

Derslerin İşleyişi

 1. Trafik ve Çevre Bilgisi, Araç Tekniği, İlkyardım Bilgisi ve Trafik Adab-ı dersleri kurs binamızda kendi dersliklerimizde işlenmektedir.
 2. Direksiyon Eğitimi kurumumuzun araçlarıyla ve öğrenciye uygun olan saatlerde yapılmaktadır.
 3. Direksiyon Eğitimi haftanın tüm günlerinde uygulanmaktadır.
 4. Sınıf derslerimiz modern araçlarla (projeksiyon,gerçek motor ve motor parçaları, motor şemaları) yapılmaktadır.

Devamsızlığın İzlenmesi

 • Başarının ilk koşulu, öğrenme olayını, grupla birlikte, gruptan kopmadan, kesintisiz sürdürmektir. Ne kadar yetenekli olursa olsun, derslere devamında düzensizlikler bulunan bir Aday’ın yeteneğine uygun bir başarı düzeyine erişemeyeceğine inanıyoruz.
 • Bu nedenle DOĞAN SÜRÜCÜ KURSU’nda devamsızlık, eğitim olayının olumsuz bir öğesi olarak görülmekte ve izlenmektedir.