Doğan Sürücü Kursu
1988'den Bugüne, 36 Yıllık Tecrübe.

Yeni Düzenlemeyle Arabayı Tanımayana Ehliyet Hayal

1 Ocak 2016’dan beri ilk defa ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini bilmeyen sürücü adayları başarısız sayılmaya başlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) getirilen yeni düzenlemeye göre, yeni yılda ilk kez ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini yeteri kadar bilmeyen sürücü adayları başarısız sayılmaktadır.

Sürücü adaylarının sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, aracın kaputunu açarak motor yağının, soğutma suyunun, ayrıca bagajdaki stepne ve krikonun yerini göstermesi, hatta lastiklerin havasına bakması zorunludur.

Sınav sırasında adaylardan ani fren yapmaları istenecek; yeni dönemde de adayların en çok zorlandığı geri geri iki duba arasına park etme kuralı da aynen geçerlidir.

Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Lokman Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ve ilk defa ehliyet alacaklara yönelik direksiyon dersi sınavlarına dair yeni kurallar 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli hale gelmiştir. 

Bu açıklamayla Yıldırım direksiyon sınavlarının süresinin 30 dakikadan 35 dakikaya çıkarıldığını duyurmuştur. Sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, adayların araç bilgisinin sorgulanmaktadır. Yıldırım, “Sınava eklenen bu 5 dakikalık süre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin direksiyon sınavlarında olduğu gibi adayın araca binmeden önceki heyecanını azaltmaya ve aracı tanımasına dönük bir uygulama olarak yönergeye eklenmiş durumdadır.” ifadesini kullanmıştır. 

“14 sorudan 5’ine hatalı yanıt verenin sınavına son verilmektedir.”

Lokman Yıldırım,  direksiyon sınavlarına başlar başlamaz araç bilgisini sorgulamaya ilişkin 14 sorudan 5’ine hatalı yanıt verenin sınavına son verildiğini duyurmuştur.

Sürücülerin kullandıkları aracı tanımalarının önemine işaret eden Yıldırım, “Daha önceki sınavlarda böyle bir sorgulama yapılmıyordu. Adaylarımız, direkt arabaya binerek sürüş aşamasına geçiliyordu. Bakanlığın sınavın ilk 5 dakikasında yapılan bu düzenlemeden oldukça memnunuz. Aday açısından da bu eğitimin faydalı olacağını düşünüyoruz. Adayın 5 hatalı yanıt verdiği anda sınavı sonlandırılarak yeniden başvuru yapması istenecek” bilgilerini paylaştı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

direksiyon-egitim-konulari
Direksiyon Eğitim Konuları

Kursiyerler direksiyon eğitimi derslerinde aşağıda verilen konularda direksiyon eğiti…

Devamını Oku
ehliyet-icin-sabika-kaydi-nereden-nasil-alinir
Ehliyet İçin Sabıka Kaydı Nereden Nasıl Alınır?

Ehliyet alacaklar için gerekli belgelerden biri de sabıka kaydı yani adli sicil kaydı…

Devamını Oku
ehliyet-icin-saglik-raporunda-aile-hekimi-ucret-almiyor
Ehliyet İçin Sağlık Raporunda, Aile Hekimi Ücret Almıyor

Sağlık Bakanlığı, ehliyet için sağlık raporuna aile hekimlerinin ücret almayacağını, …

Devamını Oku