Doğan Sürücü Kursu
1988'den Bugüne, 36 Yıllık Tecrübe.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Nasıl Alınır?

Yeni ehliyetler için sağlık raporu nereden alınır? Ehliyet değiştirmek için sağlık raporu nereden alınır? Yeni sürücü belgesi için sağlık raporu nereden alınır? Sürücü belgesi sağık raporu alma yerleri neresidir? Aile hekiminden ehliyet için sağlık raporu alınabilir mi? Ehliyet başvurusunda gerekli olan sağlık raporu için adayların en çok sorduğu sorulardan biri olan sağlık raporu konusuna açıklık getiriyoruz.

Ehliyetlerin değişimi için sürücü olur sağlık raporu istenmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2016 tarihinden beri 24 milyon mevcut ehliyet, yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmektedir. Bu değişiklik için vatandaştan, 15 lira belge bedeli, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi ile ‘sürücü olur’ sağlık raporu istenmektedir. 

Peki ama vatandaş, bu sağlık raporunu kimden, ne kadar ücret ödeyerek alıyor? Göz, kulak, el, ayak sağlığı, psikolojik durumuna ilişkin ayrı ayrı doktora gitmek zorunda mı? Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu raporun ‘tek hekimden’ alınacağını vurgulamışlardır.

Yani  ehliyetler için gerekli sürücü olur sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz.

Raporun vatandaşa ek bir maliyet getirmeyeceğini, sosyal güvenlikleri kapsamında aile hekimlerinden alınabileceğini belirten yetkililer, ”Vatandaş, aile hekimine giderek, muayenesini olabilir. Hekim, araç kullanma sakıncası olmadığını düşünürse, ‘sürücü olur’ raporunu verebilir. Ancak hekimin bir tereddüdü olursa, o alana ilişkin uzman doktora yönlendirebilir. Uzman doktor alanıyla ilgili ‘olur’ verirse, aile hekimi ve uzman doktor imzasıyla birlikte ‘sürücü olur’ raporu düzenlenir. Uzman doktor onay vermez ise rapor verilmez. Tedavilik bir durum var ise tedavisinin bitimi beklenir, tedavi edilemez bir durum ise rapor alamaz” dedi.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alabilirim?

Ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz. Fakat aile hekiminiz sağlık ocağı şartlarına göre sizi farklı bir kliniğe yönlendirebilir. Örneğin; ortopedi, fizik tedavi, göz, KBB, nöroloji ya da psikiyatri bölümlerine göre aile hekiminizin yönlendirdigi polikliniklerden uygundur imzası almanız gerekebilir.

Gelen bilgiler doğrultusunda bir çok sürücü adayının aile hekimi tarafından bir hastaneye yönlendirildiği geri dönüşleri üzerine, sürücü adaylarına her halükarda ikinci seçenek olan bir devlet hastanesi ya da özel hastaneye başvurmalarını öneririz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Almaya Gittiğimde Benden Ne İstenir?

Ehliyet için sağlık raporu almak için bir hastaneye başvurduğunuzda yanınızda en az iki vesikalık fotoğraf bulundurun.

  • Kullandığınız protez varsa muhakkak aile hekiminize bildirin. (Gözlük de bu protez kategorisinde olduğundan dolayı gözlük kullanıyorsanız bunu hekime mutlaka bildirin.)
  • Sürekli kullandığınız ilaçlar ve varsa kronik hastalıklarınızı (şeker, kalp, tansiyon, vb.), uyku problemlerini, işitme ve görme ile ilgili problemler konusunda mutlaka hekimi bilgilendirin.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet için sağlık raporundan aile hekimi hiç bir para talep etmeyecektir yani ücretsizdir. Ancak bir devlet hastanesi ya da özel hastaneye başvurmanız gereken durumlarda ücret talebi değişkenlik gösterebilir.

A – B – C – D – E – F Sınıfı Ehliyetler İçin Sağlık Raporunu Nereden Alabilirim?

Bazı aile hekimleri bağlı bulunulan klinik şartlarında bazı ehliyet sınıfları için belge veremiyor. Bu şartlarda yine yapılması gereken bir devlet hastanesine ya da özel hastaneye başvurmak. Hastaneler tüm ehliyet sınıfları için sağlık raporu verebilmektedir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Ehliyet için sağlık raporunun geçerlilik süresi alındığı tarihten itibaren 6 aydır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Zorunlu mu?

Evet ehliyet için sağlık raporu almanız zorunludur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

direksiyon-egitim-konulari
Direksiyon Eğitim Konuları

Kursiyerler direksiyon eğitimi derslerinde aşağıda verilen konularda direksiyon eğiti…

Devamını Oku
ehliyet-icin-saglik-raporunda-aile-hekimi-ucret-almiyor
Ehliyet İçin Sağlık Raporunda, Aile Hekimi Ücret Almıyor

Sağlık Bakanlığı, ehliyet için sağlık raporuna aile hekimlerinin ücret almayacağını, …

Devamını Oku
yeni-duzenlemeyle-arabayi-tanimayana-ehliyet-hayal
Yeni Düzenlemeyle Arabayı Tanımayana Ehliyet Hayal

1 Ocak 2016’dan beri ilk defa ehliyet alacakların gireceği direksiyon sınavlarında, k…

Devamını Oku